PR Neden Önemlidir?

PR (Public Relation), iş hayatında birçok kurum kuruluş tarafından kullanılan bir tanımlama olarak bilinmekle birlikte çoğumuz PR Nedir, PR Çalışması Nedir, Neden Gereklidir, PR’ın önemi nedir, soruların cevabı tarafından ya hiç bilmiyoruz ya da kulaktan dolma bilgilerle bu konuda yanlış bilgilere sahibiz.

PR her kurumsal firmanın olmazsa olmazıdır. Bu nedenle öncelikle “PR nedir?” sorusunu cevaplamak azami önem taşımaktadır.

PR (Public Relations), yani halkla ilişkiler olarak adlandırabileceğimiz çalışmalar ile markanın iletişim dili oluşturularak, markanın ve markanın hizmetlerinin tanıtımı yapılır. Halkla ilişkiler birimi, birçok şirkette bulunmasına rağmen adının karşılığını bulamamakta, daha çok şirkete gelen kişileri karşılamadan öte gidememekte ve bir şirket politikası yönetme amacı gütmemektedir.

İster hizmet ister ürün satışı gerçekleştirin, öncelikle satış hedefinizi doğru belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için de hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Satışı gerçekleştirilecek olan ürün ya da hizmet hakkında kişilerin düşüncelerini öğrenebileceğiniz geri dönüşler alabileceğiniz stratejiler belirlemelisiniz.

PR, (Halkla İlişkiler) çalışmalarının amacı; itibarı korumak, desteklemek, artırmak ve düşünce, davranış biçimlerine etki edebilmektir. Halkla İlişkiler, davranışlarımızın, söylediklerimizin ve başkalarının hakkımızda söylediklerinin sonuçları ile, yani “itibar – tanınma” ile ilgili bir uzmanlık alanıdır. Halkla İlişkiler faaliyetleri, bir organizasyon ile hedef kitlesi arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla yapılan, önceden planlanmış çalışmalar bütünüdür. Burada organizasyon; özel bir firma, kamu kurumu, sivil toplum örgütü ya da bir kişi de olabilir.

Kurumsal ve güçlü adımlarla ilerleyen aynı zamanda adil iş yönetimi sağlayan bir firma olmak için de halkla ilişkiler olmazsa olmazdır. İnternet üzerindeki reklamlar, görsel hazırlama, görsele uygun içerik bulma, blog yazısı yazma, sosyal medya hesaplarını yönetme gibi işler için birçok şirket sosyal medya adı altında bir ekip bazen de bir en fazla iki kişi çalıştırmaktadır. Oysa en büyük yanılgı daha az kişi ile daha çok iş mantığı olmaktadır. Bu, şirkette doğru düzgün bir P&R çalışması yapılabilmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu yüzden görsel tasarım, yazı hazırlama, sosyal medya üzerinden takip ve paylaşım yapma gibi her alan ayrı kişilerce yönetilmelidir.

PR Çalışması Şirkete Ne Kazandırır?

–Şirket içi iletişim ve çalışma şekli, öncelikle çalışanlarınıza olan davranışınız, müşterilerinizin gözündeki itibarınızı da oldukça etkilemektedir. Siz çalışanlarınıza değer vermediğiniz sürece onlar da müşterilerinize değer vermeyecektir. İyi bir P&R çalışması öncelikle sağlam bir itibar kazandırır.
-Adınızı çok fazla yerde duyurmanızı sağlar.
-Hedef kitleye yönelik çalışmalar yapılmasını kolaylaştırır.
-Ekip çalışmasından doğan verimli bir birliktelik oluşmasını sağlar.
-Yaptığınız işte sayılı isimler arasında yer almanızı, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.
-Yaptığınız işlerdeki eksik ve aksak yönleri tespit etmenizi ve düzeltmenizi kolaylaştırır.
-Hedef kitlenin taleplerine yönelik içerikler ve ürünler üretmenizi sağlar.